Ponad czasowe bajki

Charles Perrault – blog książkowy

Bajki wszystkich czasów

Bajki wszystkich czasów

“Czerwony Kapturek”, “Śpiąca Królewna”, “Kopciuszek”, “Kot w butach”, “Ośla skórka”, “Sinobrody”, “Tomcio Paluch” – co łączy te wszystkie tytuły? Tak, wszystkie dzieci (a i dorośli potwierdzą), że są to najlepsze bajki wszystkich czasów. Odkąd tylko powstały, zachwycają się nimi kolejne pokolenia. Co dokładnie je łączy? Osoba twórcy. Oto Charles Perrault (https://www.taniaksiazka.pl/autor/charles-perrault). Francuski bajkopisarz, który urodził się 12 stycznia 1628 roku. Pochodzący z bogatej rodziny, wcale nie miał związków na początku z pisaniem. Wręcz przeciwnie – stał się prawnikiem. A to tylko dzięki temu, że jego rodzina była bardzo bogata i Charles mógł chodzić do najlepszych szkół. Założył nawet własną kancelarię prawniczą. To po zakończeniu swojej kariery prawniczej, w 1697 roku Charles wydał “Baśnie Babci Gąski” – jedne dzieło, które przyniosło mu ogromną sławę. Na tyle, że dzisiaj dzieci z wielką przyjemnością zabierają się za czytanie jego bajek.

“Kot w butach”

Czy to prawda, że kot może zadbać o swojego właściciela? Oczywiście, że tak. Wystarczy tylko, że da mu się buty, a kocurek będzie już wiedział jak zadbać o biednego młynarczyka, który otrzymał zwierzaka w spadku. Można by powiedzieć, że z trójki rodzeństwa, ten najmłodszy został oszukany. W końcu każdy z jego braci odziedziczył po tacie bardzo dużo. To dlaczego najmłodszy, uważany za największego gapę, otrzymał tylko kota? A może należałoby powiedzieć, że otrzymał aż kota?

“Kopciuszek”

Chyba jedna z najbardziej klasycznych bajek, którą kocha każda dziewczynka. O księżniczce, która była wychowywana przez złą macochę i jej córki. Z księżniczki stała się kopciuchem, który musiał tylko wszystkim usługiwać. Dziewczynka mogła pożalić się jedynie zwierzątkom, które towarzyszyły jej w tej biednej niedoli. Na szczęście, pewnego dnia pojawiła się magiczna wróżka, która postanowiła odmienić życie biedaczki. W jaki sposób? Tego wszystkiego należy dowiedzieć się z książki.

Charles Perrault to naprawdę twórca najlepszych, ponad czasowych bajek.

 

Powrót do góry