Ponad czasowe bajki

Charles Perrault – blog książkowy

Baśniowy świat Charlesa Perrault

Baśniowy świat Charlesa Perrault

Pewne baśnie wdarły się już na stałe do kultury, a przywołanie ich tytułów budzi automatyczne skojarzenia. Czy istnieje człowiek, nie ważne pod jaką szerokością geograficzną mieszka, który nie zna postaci takich jak Czerwony Kapturek, Kopciuszek czy Kot w Butach? Wszystkie te ikoniczne bajki wyszły spod pióra jednego człowieka – francuskiego pisarza Charlesa Perraulta.

Od poematów do świata baśni

Prozaik, z wykształcenia prawnik a finalnie autor “Śpiącej Królewny”. Charles nie od początku był twórcą baśni. Jego pierwsze dzieła były klasycznymi poematami sławiącymi realnych bohaterów, dopiero z czasem zainteresował się zyskującym coraz większą popularność gatunkiem. Spróbował i można powiedzieć, że raz na zawsze przepadł odnajdując swoją literacką drogę. Rozsławił go wykreowany świat baśniowej fikcji, a stworzone przez niego dzieła po dziś są czytanie dzieciom na dobranoc.

Baśniowe kontrowersje

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wokół powstania dzieł podpisanych jako Charles Perrault powstało sporo kontrowersji. Wiadomo, że oparte są one w dużej mierze na powszechnie znanych ludowych baśniach. Zamieszczona dedykacja oraz liczne tropy badaczy kultury wskazują na rzekomy udział syna pisarza, Pierra w stworzeniu dzieł. Nigdy jednak tych poszlak nie poparto teorią na tyle silną, aby spowodowała zdetronizowanie powszechnie znanego i uznanego ojca. 

Od bajek na dobranoc do popkultury

Stworzone przez Charlesa Perraulta postaci żyją już własnym życiem, poza kartami książek. Szturmem wdarły się do innych dzieł i nic nie zapowiada ich rychłego końca. Powstają coraz to nowe ekranizacje klasycznych baśni, w książkach autorzy nawiązują i czepią garściami ze znanych motywów a popowi piosenkarze w teledyskach stylizują się raz na Kopciuszka gubiącego pantofelek, innym razem zaś puszczają do nas oko jak Kot w Butach rodem ze Shreka. Topowe marki co sezon wypuszczają odzież i gadżety w kolekcjach skierowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Francuski bajkopisarz stworzył bohaterów, o których nigdy nie zapomnimy.

 

 

Powrót do góry